Про деякі особливості подання звітності для ФОПів на загальній системі оподаткування

Дата: 18.07.2024 13:19
Кількість переглядів: 100

Фото без опису

Про деякі особливості подання звітності для ФОПів на загальній системі оподаткування

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що відповідно до абзацу першого п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Абзац перший п. 49.2 ст. 49 ПКУ застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (абзац перший п. 50.1 ст. 50 ПКУ).

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 із змінами та доповненнями затверджені Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція).

Згідно з п. 4 розд. І Інструкції фізичні особи – платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) подають додаток ЄСВ1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ1) в складі Декларації у випадках, визначених Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями у строки та порядку, встановлені ПКУ.

Відповідно до п. 2 розд. ІІ Інструкції додатки є складовою частиною Декларації і без декларації не є дійсними.

У разі, якщо фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, подавала Декларацію за минулий звітний період з типом «Звітна», а звітність по єдиному внеску подає вперше за такий період, то в Декларації та Додатку ЄСВ1 до неї зазначає тип декларації «уточнююча», заповнюючи в Декларації повторно всі показники зазначені у раніше поданій Декларації, яка уточняється, та рядок 22.1, у якому вказується сума зобов’язань з єдиного внеску, що підлягає обов’язковій сплаті, самостійно визначена платником податків за результатами звітного (податкового) року (графа 6 рядка «Усього» Додатка ЄСВ1).

Тренінг в Яворівській ДПІ

У Центрі обслуговування платників Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській  області відбувся тренінг за участі  начальника ДПІ Петра Шота з питань подання податкової звітності та застосування електронних сервісів ДПС України.

Під час заходу Петро Шот проінформував, що сервіс «Електронний кабінет» працює цілодобово в режимі реального часу та дозволяє платнику податків звітувати, отримувати довідки та необхідну інформацію, не відвідуючи Центри обслуговування платників. 

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через  вебпортал ДПС.

Звернув увагу присутніх на порядок отримання інформації з приватної частини Електронного кабінету, зокрема: витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами; відомості про суми отриманих доходів і утриманих податків, стан поданої звітності тощо.

Також повідомив, що у приватній частині Електронного кабінету в залежності від типу платника (юридична особа, чи фізична  – суб’єкт підприємницької діяльності, громадянин тощо) можна здійснити перегляд та друк раніше поданої звітності.

Керівник прокоментував, що завдяки електронному сервісу Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс можна дізнаватися про зміни в законодавстві, знайти «Запитання-відповіді» по роз’ясненню податкового законодавства, «Нормативні та інформаційні документи», «Останні зміни в законодавстві», «Податковий календар». 

Захід відбувся у конструктивному форматі, присутні отримали відповіді на усі свої запитання.

Зустріч з платниками податків в Яворівській ДПІ

Нещодавно начальник Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області Петро Шот провів зустріч з платниками податків щодо новацій та актуальних питань податкового законодавства.

Під час заходу розглянули питання щодо застосування РРО/ПРРО, легалізації трудових відносин, нарахування та  сплати земельного податку фізичними особами. 

Податківець прокоментував про можливість до 31 грудня 2024 року скористатися правом на податкову знижку за результатами 2023 року та звернув увагу на правильність заповнення платіжної інструкції на сплату податків.

Також Петро Шот акцентував увагу на роботу антикорупційного сервісу «Пульс» ДПС України та можливості мобільного застосунку «Моя податкова».

Наприкінці зустрічі учасники отримали відповіді на всі свої запитання.

Про отримання податкової знижки під час сеансу телефонного зв'язку «гаряча лінія»

Днями за участі старшого державного інспектора Яворівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області Анастасії Грицан відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» стосовно отримання податкової знижки. 

Під час сеансу громадяни отримали відповіді на питання щодо права громадян на застосування податкової знижки, підстав для її нарахування, термінів подання декларації про майновий стан і доходи тощо.

Крім того, платників проінформовано про певні обмеження щодо застосування податкової знижки. 

Про електронні сервіси ДПС під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія»

Днями начальником Яворівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області Петром Шотом проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» стосовно електронних сервісів ДПС.

Платники отримали відповіді на питання щодо діючих електронних сервісів Державної податкової служби України.

Також платникам наголосили, що в умовах воєнного стану пріоритетним напрямом роботи ДПС залишається розвиток онлайн сервісів для задоволення потреб платників податків.

На всі поставлені питання в ході «гарячої лінії» були надані роз’яснення в межах чинного законодавства.

Строки сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що відповідно до п.п. 266.10.1. п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується:

а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Декларація про майновий стан і доходи: вказуємо відповідний тип та зазначаємо показники

Який тип необхідно вказати ФОП на загальній системі оподаткування у податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Додатку ЄСВ1 до неї, якщо Декларація за минулий звітний період з типом «Звітна» подавалась, а звітність по єдиному внеску подається вперше за такий період (за формою Д5 не подавалась) та чи необхідно в Декларації повторно заповнювати всі показники?


Відповідно до абзацу першого п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Абзац перший п. 49.2 ст. 49 ПКУ застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (абзац перший п. 50.1 ст. 50 ПКУ).

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 із змінами та доповненнями затверджені Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція).

Згідно з п. 4 розд. І Інструкції фізичні особи – платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) подають додаток ЄСВ1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ1) в складі Декларації у випадках, визначених Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями у строки та порядку, встановлені ПКУ. Відповідно до п. 2 розд. ІІ Інструкції додатки є складовою частиною Декларації і без декларації не є дійсними. 

Таким чином, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, яка подавала Декларацію за минулий звітний період з типом «Звітна», а звітність по єдиному внеску подає вперше за такий період, то в Декларації та Додатку ЄСВ1 до неї зазначає тип декларації «уточнююча», заповнюючи в Декларації повторно всі показники зазначені у раніше поданій Декларації, яка уточняється, та рядок 22.1, у якому вказується сума зобов’язань з єдиного внеску, що підлягає обов’язковій сплаті, самостійно визначена платником податків за результатами звітного (податкового) року (графа 6 рядка «Усього» Додатка ЄСВ1).

Податкова "у смартфоні" – нова реальність сучасного бізнесу!

Фахівці Яворівської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадують платникам податків, що десятки Е-сервісів надають можливість більшості платників податків отримувати послуги, не відвідуючи податкову інспекцію.

Обирайте для себе найзручніші диджиталізовані рішення:

-   інформаційно-комунікаційна система «Електронний кабінет;

-   безкоштовний мобільний застосунок «Моя податкова» 

Мобільний застосунок «Моя податкова» надає багато можливостей, наприклад: отримання інформації про адресу реєстрації, об’єкти оподаткування, борг та отримані ППР, направлення запиту на отримання відомостей про суми виплачених доходів, подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова знижка), перегляд інформації про стан розрахунків з бюджетом, подання Заяви до Реєстру волонтерів, отримання повідомлень від контролюючого органу.

У мобільному застосунку «Моя податкова» від ДПС доступні нові сервіси для фізичних осіб – підприємців. Зокрема: : 

-   інформація про реєстрацію ФОП та обрання спрощеної системи оподаткування - Мій ФОП у розділі «Мої дані» застосунку; 

- подання податкових декларацій платника єдиного податку: для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування 1-3 груп, у розділі «Послуги»; 

-  сплата податків доступна у «Стані розрахунків з бюджетом» розділу «Послуги». 

Віднедавна також можливо надсилати листи та звернення до контролюючого органу через мобільний застосунок. 

У розділі «Послуги»:

-  оберіть «Надіслати лист до ДПС»;

-  оберіть контролюючий орган;

-  зазначте тип, тематику та короткий зміст листа;

- прикріпіть лист в електронному вигляді розміром до 5 Мб (файл або фото);

- підпишіть та надішліть.

Цінуйте свій час та отримуйте податкові послуги у смартфоні! 

Поділ приміщення на два об’єкти різного призначення: як подати повідомлення за формою № 20-ОПП

Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області інформує, що відповідно до п. 8.1 розд. VIIІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 зі змінами, платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.  Пунктом 8.4 розд. VІІІ Порядку № 1588 визначено, що повідомлення за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.   

Згідно з п. 8.5 розд. VІІІ Порядку № 1588 у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування.   

При цьому в разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається в повідомленні за формою № 20-ОПП двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому – оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування змінюється.   

Таким чином, якщо платник податків здійснив поділ власного приміщення на два і більше об’єктів різного призначення (магазин, перукарня тощо), то подається повідомлення за формою № 20-ОПП, в якому інформація щодо такого об’єкта оподаткування зазначається декількома рядками, а саме: у першому рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється (у гр. 2 вноситься значення «6 – закриття об’єкта оподаткування»), у наступних – оновлена інформація про об’єкти оподаткування, які створено чи відкрито на основі закритого (у гр. 2 вноситься значення «1 – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»).   

При цьому кожному новоствореному об’єкту оподаткування присвоюється відповідний ідентифікатор об’єкта оподаткування за правилами, визначеними п. 4 Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до повідомлення за формою № 20-ОПП).   

Повідомлення за формою № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування, які зареєстровані у відповідному державному органі без присвоєння реєстраційного номера (кадастрового номера, реєстраційного номера об’єкта нерухомого майна), подаються до контролюючого органу за основним місцем обліку в паперовому вигляді із доданням копії документа, що підтверджує реєстрацію об’єкта оподаткування у відповідному державному органі. У такому разі графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» повідомлення за формою № 20-ОПП не заповнюється (п. 8.4 розд. VІІІ Порядку № 1588). 

Навчальні практикуми для платників податків проводять в Яворівській ДПІ на тему: "Подання декларації про доходи громадян за допомогою Електронного кабінету"

В Яворівській ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області на постійній основі  проводяться  робочі зустріч із надання практичної допомоги при поданні податкової декларації про майновий стан і доходи в частині отримання податкової знижки.

Фахівцями Яворівської ДПІ надають роз’яснення платникам податків щодо вимог чинного законодавства, в разі необхідності надають практичну допомогу. 

Старший державний інспектор Анастасія Грицан насамперед роз’яснила механізм подання декларації за допомогою Електронного кабінету (http://cabinet.tax.gov.ua) та зазначила, що використання права на нарахування податкової знижки можливе лише за наслідками звітного податкового року. Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (166.4.3 п.166.4 ст.166 ПКУ). Декларація за звітний 2023 рік подається по 31 грудня 2024 року включно. 

 

Яворівська  ДПІ нагадує, що основними перевагами використання електронних сервісів ДПС України є економія робочого часу платника податків, відсутність необхідності купувати бланки звітних документів, уникнення черг, оновлення версій документів звітності, оперативність отриманої інформації, підтвердження подання звітності, постійне оновлення програмного забезпечення, автоматичне формування архіву електронних копій звітів, квитанцій та інших документів.   

Дії у разі несправності програмного реєстратора розрахункових операцій

Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадує, що у разі несправності програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) суб’єкту господарювання необхідно встановити вид несправності та: 

- якщо несправність пов’язана  з порушенням роботи програмного забезпечення (далі – ПЗ), то слід оновити версію ПЗ ПРРО та повторити процедуру закриття зміни; 

- якщо виявлена несправність (пошкодження) самого пристрою - слід подати Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО (J/F 1316701) (додаток 2 до Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 № 317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» з позначкою про несправність та після відновлення роботи пристрою подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (за ідентифікатором форми J/F 1316605) з позначкою про відновлення роботи; 

- якщо пристрій викрадено/втрачено, - слід подати Повідомлення за ф. № 2-ПРРО з позначкою про крадіжку. У такому випадку реєстрація викраденого/втраченого ПРРО скасовується. Для відновлення проведення розрахункових операцій необхідно зареєструвати новий ПРРО, якому у встановленому порядку буде присвоєно фіскальний номер. 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь