Івано-Франківська селищна рада
Україна, Львівська область, Яворівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ПРАВЕЦЬ - ВБИВЦЯ

Дата: 07.10.2024 13:12
Кількість переглядів: 46

Фото без опису

Улітку, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником правцю. Його спори у грунтах зберігаються протягом багатьох десятиліть. Токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка уражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин – коня, корову, вівцю, козу, собаку, кроля, морську свинку, білу мишу та ін. Саме травоїдні тварини і людина є носіями збудника правцю. Їхній травний канал є природним середовищем існування та розмноження правцевого мікроба. Тварини виділяють правцеву паличку постійно.

У природі існує постійний колообіг збудника правцю. З випорожненнями тварин і людей паличка виділяється у довкілля,  у ґрунті перетворюється на спори і забруднює його. За сприятливих умов спори палички правцю можуть проростати, розмножуватися і накопичуватися. Вони стійкі до високих температур, навіть до дії дезінфікуючих засобів. Ґрунт є постійним резервуаром збудника правцю.

Майже по всій Україні, де  розвинене тваринництво , є  сприятливі   умови до забруднення  ґрунтів збудником правцю. Однак воно не скрізь однакове і залежить від складу ґрунтів.

На півдні України, де переважають чорноземи, є  сприятливі умови для вегетації збудника. Навпаки, у північному регіоні, де великі поклади дерновопідзолистих і піщаних ґрунтів з невеликим вмістом гумусу та  кислим рН, нема умов для вегетації збудника. Отож, тут забрудненість правцевою паличкою у зразках становить близько 14%, тоді як у чорноземах – 74%.

Чим небезпечна паличка правця?

У світі щороку гине від правцю близько 1 млн. людей. З них багато новонароджених.

Це одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, яка виникає внаслідок проникнення збудника до організму через ушкоджену шкіру або слизові оболонки. Токсином уражається центральна нервова системи, що зумовлює тонічне напруження скелетних м’язів з періодичними генеролізованими судомами.

Вхідними воротами для збудника правцю є різні ушкодження шкіри – від масових поранень до ледь помітних подряпин. Рухома паличка, яка під мікроскопом має вигляд тенісної ракетки, або барабанної палички, у місці потрапляння за наявності анаеробних умов розмножується і виробляє екзотоксин, який руховими волокнами периферійних нервів і з кров’ю потрапляє до спинного і довгастого мозку, уражаючи рухові центри. Це призводить до тонічного напруження м’язів та судом. Хвороба має дуже важкий перебіг.

Причинами смерті від правцю є асфіксія (задушення) – унаслідок судомного синдрому, паралічу  серцевої діяльності або дихання.

Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (найчастіше – 5-14 днів).

Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Здебільшого хвороба починається гостро. У частини хворих з’являються продромальні явища, такі як нездужання, неприємні відчуття у ділянці рани (тягнучий біль, незначні посмикування м’язів навколо неї), головний біль, пітливість , підвищена дратівливість. Ще наприкінці інкубації у хворого можна викликати рефлекс жувальних м’язів. Для цього хворому пропонують напіввідкрити рот і обережно постукують вказівним пальцем по його обличчю над жувальним м’язом. Виникають судомні скорочення жувальних м’язів і рот закривається.

Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що затруднює відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м’язів, з’являється застигла “сардонічна посмішка ” – лоб хворого у зморшках, очні щілини звужені, рот, розтягнутий, як у посмішці.

Невдовзі виникає дисфагія – затруднене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця. Потім з’являється тонічне напруження м’язів потилиці (ригідність), що поширюється на спину, живіт, кінцівки. Залежно від переважного напруження тих чи інших м’язів,  тіло хворого набуває різноманітних поз. Частіше тіло хворого вигинається, він лежить із закинутою назад головою і дещо піднятою над ліжком поперековою ділянкою.

Під поперек можна вільно просунути руку. Такий стан називається опістотонусом.

Якщо в процес втягуються міжреберні м’язи і діафрагма, дихальна ексудація обмежується і дихання стає поверхневим, прискореним. Самовільного, навіть тимчасового розслаблення м’язів не буває.

На тлі постійного гіпертонусу м’язів з’являються тетанічні (клонічні) судоми, що тривають від кількох секунд до 1-2 хв. свідомість хворого завжди зберігається, що посилює його страждання.

Розлади дихання, серцевої діяльності можуть призвести до їх зупинки і смерті хворого.

Тому правцю легше запобігти, ніж лікувати. Оскільки навіть найсучасніші методи не можуть убезпечити повне одужання, немало хворих залишаються інвалідами. З лікувальною метою використовують сироватку, яка нейтралізує токсин, що циркулює в крові. Атитоксичним засобом є специфічний протиправцевий імуноглобулін людини, виготовлений з крові донорів, імунізованих анатоксином. Хворим на правець вводять також антибіотики, які впливають на збудника правцю, що міститься в рані, а також іншу мікрофлору.

Профілактика правця

Сучасна медицина володіє надійними способами запобігання правцеві, серед яких розрізняють специфічні і неспецифічні. До неспецифічних належать засоби, спрямовані  проти отрути правцевої палички,та на запобігання травматизмові. До них треба зарахувати також недопущення забруднення рани, повноцінну хірургічну обробку пошкоджених тканин, а також загальногігієнічні заходи.

Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримувати правил щодо профілактики травми, навіть дрібних. Під час весняно-літнього сезону слід ходити взутим особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин. На водоймах,  в різноманітних видах транспорту, при роботі з механізмами необхідно неухильно виконувати правила техніки безпеки.

Для профілактики правця велике значення мають загально-гігієнічні заходи. На одяг, білизну ,шкіру разом з пилом можуть потрапляти спори правцевої палички. Тому при своєчасному пранні одягу, дотриманні в чистоті тіла можливість забруднення пошкоджених шкіри чи слизових оболонок зменшується.

Суттєве значення має санітарно-освітня робота. Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.

Швидкому і ефективному знищенню хвороботворних мікробів (у разі проникнення їх у рану) сприяє своєчасна хірургічна обробка ран: рану широко розкривають (щоб збільшити проникнення атмосферного кисню), висікають змертвілі тканини, видаляють сторонні тіла, промивають розчином перекису водню.

А повноцінну обробку рани може здійснити лише медичний працівник. Тому постраждалому при будь-якій травмі необхідно звернутись у медичний заклад.

Ясна річ, не всі, хто отримав поранення  уражаються правцем. На десятки тисяч можуть захворіти лише декілька осіб або й менше, але майже кожен з них ризикує життям. Разом з тим, як свідчать спостереження, за медичною допомогою з приводу дрібних травм звертається мізерна кількість потерпілих, особливо у сільській місцевості. І нерідко дехто не розуміє, що хірургічна обробка рани буде ефективною лише за умови своєчасного її проведення – не пізніше 4-6 годин після поранення.

Хірургічна обробка місця поранення і неспецифічна профілактика особливо важливі для людей. яким щеплення проти правця не  можна проводити за станом здоров’я.

Особливо небезпечні поранення в ділянці голови, зокрема очей. При цьому правець розвивається дуже швидко і нерідко призводить до смерті. Для оточуючих хворі не становлять небезпеки.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ  ЩЕПЛЕННЯ

Якщо, незважаючи на обережність, правцева паличка почала розвиватись у рані й виділяти свою смертоносну отруту, вдаються до методів специфічної профілактики. Нею передбачені заходи, спрямовані на боротьбу з правцевою отрутою.

Специфічна профілактика здійснюється двома шляхами — проведенням  щеплення проти правця (активна імунізація правцевим анатоксином) і здійсненням екстреного щеплення при травмах.

Правцевий анатоксин застосовують як самостійний препарат, і він входить до складу вакцин АКДП, АДП, АДПМ та ін. Якщо їх ввести в організм людини чи тварини, то в крові з'явиться протиотрута — правцевий антитоксин, тобто виробиться імунітет проти правця. Це активний імунітет, оскільки організм сам активно виробляє протиотруту. При щепленні протиправцевою сироваткою створюється пасивний імунітет — адже людині вводять уже готові антитіла.

                              ЩЕПЛЕННЯ РЯТУЮТЬ ЖИТТЯ

                 Ми  працюємо  , щоб  ви  були  здорові

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь